top of page

Для батьків

       Скоро починається новий спортивний сезон. Ви вирішили долучити свою дитину до спорту і віддати його в секцію карате? Вибір шкіл і напрямів в Росіі і України величезний. Як правильно зробити свій вибір?
Тим батькам, які вважають, що неважливо де, чому і у кого займається їхня дитина, оскільки "він буде займатися для себе, а не для результату", все подальше читати необов'язково. На превеликий жаль, таких батьків більшість, багато з них роками не знають не тільки яким єдиноборством займаються їхні діти, а й ім'я, по батькові тренера. Нам не цікаві люди, які виховують потенційних невдах.
Наші поради розраховані на батьків, які поважають своїх дітей, жваво цікавляться їх справами, успіхами і перемогами, готовими "підставити своє плече" для подолання тимчасових труднощів і невдач. Такі батьки йдуть разом зі своєю дитиною через терни, виховуючи один у одного звичку до перемог не тільки у спорті, а в будь-якій сфері людської діяльності.
Отже, Ви з дитиною прийшли записуватися в спортивну секцію.
 

МИ радимо:


1. Дізнатися назву стилю (напрями) карате. Це дозволить надалі юному спортсмену позиціонувати себе в світі єдиноборств, визначити мету і засоби її досягнення, а батькам стежити за його успіхами.
Прим. Та й батькам буде корисно дізнатися що-небудь про це єдиноборстві. В Україні завжди існував деякий вид спортивного шахрайства. Суть його полягає в наступному. Якийсь індивід оголошує, що викладає всім бажаючим за помірну плату основи якогось східного єдиноборства, скажімо «дуроямакарате», «хрендзіцу» і т.п. Українці в масі своїй не допитливі і дуже часто вірять на слово. Заворожені приналежністю до східних єдиноборств вони справно відвідують заняття і платять за цю дурницю. Через деякий час вони розуміють, що їх обдурили, але джерело українських роззяв невичерпний і псевдовчителі з голоду не помруть.
Викладати стильове карате або тхеквондо обманщики не можуть, їх непрофесіоналізм стане моментально очевидним. Світ карате досить тісний. Клуби карате хоч і «агресивно дружать» між собою, але завжди знають, хто в карате чого варто.


2. З'ясувати в загальних рисах у тренера, а потім в Інтернеті правила проведення змагань з даного напрямку карате.
Особливу увагу слід звернути на критерій перемоги у спортивному двобої. Якщо критерієм перемоги є неможливість суперника після отримання удару продовжувати бій (нокаут, нокдаун), значить ви потрапили в секцію нокаут карате. Подумайте серйозним чином, чи корисні будуть нокаутуючі удари Вашій дитині. Якщо Ваша дитина отримає травму і "випаде" з тренувального процесу, про нього в клубі забудуть наступного ж дня. Його зруйноване здоров'я стане виключно вашою проблемою. До речі, цікавий, не обгрунтований наукою факт: у тренерів і функціонерів т.зв. "Нокаут" карате, власні діти цим видом спорту не займаються. Вже у всякому разі в змаганнях участі не приймають.
Вам потрібні ще аргументи? Як казали древні греки, "розумному достатньо".


3. Дізнатися прізвище, ім'я, по батькові тренера, його викладацький досвід.
Тренер з карате, як правило, має вищу спеціалізоване, педагогічна освіта. Також має спортивні досягнення та спортивні звання.


4. Чи є клуб членом міських, українських або міжнародних організацій?
Якщо так, то яких саме? Чим значніше рівень міжнародної організації, тим вище рівень російських (українських) чемпіонатів і тим вище рівень вимог, що пред'являються у групі, а отже і якість навчання.
5. Досягали чи учні цього клубу будь-яких значущих успіхів на змаганнях?
Чи покаже ваша дитина надалі пристойний спортивний результат, абсолютно не важливо - в кінці кінців "важлива не мета, а рух до мети". Але успіхи спортсменів клубу є критерієм якості викладання і гарантією того, що ваша дитина потрапила до гідну компанію. Він не втратить час і здоров'я, а ви - гроші на його навчання.


6. Чи можете ви бути присутнім в якості глядача на тренуваннях?
Некваліфікований або невпевнений у собі тренер не дозволяє стороннім бути присутнім на заняттях. Він може пояснювати це і традиціями, і викладанням секретної техніки, яку можуть викрасти злісні конкуренти, і іншою нісенітницею. Деякі "Сенс" у відсутності контролю з боку батьків відверто байдикують. Це дуже часте явище.
Справжній тренер насамперед вихователь, який розуміє, що досягти максимального ефекту можливо тільки за допомогою батьків.
Тим більше, що Ви не станете втручатися в процес своїми зауваженнями, порадами та підказками.
Іноді буває технічно неможливо забезпечити присутність усіх бажаючих батьків на тренуванні, але Ви хоча б інколи повинні бувати в залі.


Ми не радимо віддавати свою дитину тренеру:


- Який заявляє, що батьки ні за яких обставин не допускаються на тренування. Можливо, він великий вчитель, а може бути, нікчемність. Зрештою, він просто може бути маніяком-збоченецем.
Не слід ризикувати, йдіть в інший клуб.
- Який заявляє, що його учні у змаганнях не беруть участь, оскільки займаються для себе. Перед Вами швидше за все класичний шарлатан, і його учням показати нічого.
Як казали класики марксизму: «практика - критерій істини». Змагання - це продовження тренування. Саме там можна з'ясувати, чи правильною дорогою йдуть вчитель і учень.
Це не означає, що ваша дитина завтра вступить у бій. Можливо, на підготовку до поєдинку підуть роки. Але, повірте, сутичка неминуча. І не важливо, де вона відбудеться, на татамі або на вулиці.  Ваша дитина буде готова до неї морально. А значить, обов'язково переможе. Це і називається вихованням.
Якщо в клубі існують спеціалізовані групи рукопашного бою (окремо) і карате (окремо), то в цьому немає нічого страшного. Але якщо одні й ті ж спортсмени виступають на змаганнях і з карате і з рукопашного бою - це кепський ознака. Справа в тому, що це два абсолютно різних види спорту, причому різне все: правила, вимоги, критерій перемоги, а отже різні методика і принципи навчання. Ви отримаєте симбіоз низькоякісного карате і примітивного самбо. Ваша дитина досягне набагато більшого, якщо Ви віддасте його або у спеціалізовану групу карате, або в "чисте" самбо.
І останнє.
Можливо, у Вас інші життєві принципи і Вам не сподобаються наші поради.
Але ще ніхто не спростував старої істини: "дурні вчаться на своїх помилках, розумні на чужих".
До неї ще іноді додають: "а мудрі, помилок не допускають".
Бажаємо успіхів і здоров'я!

bottom of page